آندرويد چيست؟

2 نظر

در این مقاله قسمتی از فصل اول کتاب برنامه نویسی آندروید از مبتدی تا پیشرفته که بهار 91 و همزمان با بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران توسط انتشارات پندار پارس روانه بازار شد ارائه شده است که امیدوارم برای شما مفید واقع شود.

 

کتاب برنامه نویسی آندروید از مبتدی تا پیشرفته - اثر مهندس سید علیرضا قمصری جوینانی

آندرويد چيست؟

آندرويد يك سيستم عامل تلفن همراه می‍باشد كه بر اساس يك نسخه ويرايش شده Linux توليد شده است. اين سيستم عامل در سال 2005 در شركتي با همين نام توليد شد. گوگل به عنوان بخشي از استراتژي ورود به بازار موبايل، آن را خريداري و توسعه این سیستم عامل را ادامه داد.

گوگل قصد اين را داشت كه آندرويد رايگان و متن باز باشد. از اينرو بخش زيادي از كدهاي آندرويد تحت ليسانس متن باز مربوط به Apache ارائه گرديد. اين كار به اين معنا بود كه هر كه قصد كار با آندرويد را داشت ميتوانست سورس كد آن را دريافت نمايد. علاوه بر اين فروشندگان (كه اغلب توليدكنندگان سختافزار بودند) ميتوانستند الحاقات مورد نياز خود را به آن افزوده و با سفارشي كردن آن، محصول خود را از ديگر نسخههاي موجود، متمايز نمايد. اين مدل ساده باعث جذابيت آندرويد و تحريك توليدكنندگان به استفاده از آن شد. شركتهايي كه از محصول آيفون اپل، كه يك محصول بسيار موفق بود و انقلابي در صنعت گوشيهاي هوشمند ايجاد كرده بود آسيب ديده بودند، از آندرويد استقبال نمودند.

حتي كمپانيهايي همانند موتورولا و سونياريكسون كه براي سالها از سيستم عامل مخصوص به خود استفاده ميكردند نيز در اين ليست وجود داشتند. هنگامي كه آيفون ارائه شد بسياري از اين شركتها به فكر پيدا كردن راهي جديد براي تجديد قوا افتادند و متوجه شدند كه آندرويد يك راهحل مناسب است. آنها به توليد سختافزار خود ادامه دادند و از آندرويد بعنوان سيستم عامل براي قدرت بخشيدن به آن استفاده نمودند.

دستاورد اصلي قبول كردن آندرويد، ارائه يك رويكرد يكسان براي توليد برنامهها بود. برنامه نويسان تنها ميبايست براي آندرويد برنامهنويسي ميكردند و برنامه آنها قابليت اجرا بر روي تعداد زيادي از ابزارهاي موجود را كه از سيستم عامل آندرويد استفاده مي­نمود، پيدا ميكرد. در دنياي گوشيهاي هوشمند، برنامه­هاي كاربردي مهمترين حلقه زنجير موفقيت است. توليدكنندگان ابزارها متوجه شدند كه مهمترين راه براي برون رفت از چالش ايجاد شده توسط آيفون، استفاده از آندرويد است که در حال حاضر پايگاهي بزرگ براي توليد برنامههاي كاربردي است.

نگارشهاي آندرويد

از زمان ارائه اولين نسخه از آندرويد نگارشهاي متفاوتي از آن ارائه شده است. جدول زیر نسخههاي متفاوت موجود آندرويد و همچنين نام كد آنها را نشان ميدهد.

 

نگارش

تاریخ انتشار

نام کد

1.1

9 February 2009

 

1.5

30 April 2009

Cupcake

1.6

15 September 2009

Donut

2.0/2.1

26 October 2009

Eclair

2.2

20 May 2010

Froyo

2.3

6 December 2010

Gingerbread

3.0

22 February 2011

Honeycomb

4.0.1

19 October 2011

Ice Cream Sandwich

4.1.1

 9 July  2012

Jelly Bean

 

تاريخچه مختصر از نگارشهاي مختلف آندرويد

 

ويژگيهاي آندرويد

از آنجا كه آندرويد متن باز بوده و براي سفارشي كردن در اختيار توليد كنندگان قرار دارد، يك تركيب ثابت و مشخص براي سختافزار و نرمافزار در مورد آن وجود ندارد، اما در كل خود آندرويد از اين ويژگيها پشتيباني مينمايد:

•      ذخيرهسازي: استفاده از SQLite، يك پايگاه داده رابطهاي سبك براي ذخيره اطلاعات. در فصل 6 در مورد ذخيره اطلاعات با جزئيات بيشتر بحث خواهيم نمود.

•      اتصال: از GSM/EDGE, IDEN, CDMA, EV-DO, UMTS، بلوتوث (شامل A2DP و AVRCP)، WiFi, LTE و  WiMAXپشتيباني ميكند. در فصل 8 در مورد شبكه با جزئيات بيشتري آشنا خواهيم شد.

•      پيام: هم SMS  و هم  MMS را پشتيباني ميكند. در فصل 8 در مورد پيام بيشتر صحبت خواهيم كرد.

•      مرورگر وب: بر مبناي WebKit متن باز و به همراه كروم با موتور جاوا اسكريپت V8

•      پشتيباني از مدیا: از اين فرمتها پشتيباني ميكند: H.263, H.264 (در قالب MP4 و يا 4GP)، MPEG-4 SP, AMR, AMR-WB (درقالب 3GP) AAC, HE-AAC (در قالب MP4 يا 3GP) MP3, MIDI, Ogg Vorbis, WAV, JPEG, PNG, GIF و BMP

•      پشتيباني سختافزاري: سنسورهاي شتاب سنج، دوربين، قطب نماي ديجيتال، سنسور تقريب و GPS

•      چند لمسی: از صفحههاي Multi-touch پشتيباني ميكند.

•      چند وظیفگی: از برنامههای Multi-tasking پشتيباني ميكند.

•      پشتيباني از Flash: آندرويد 2.3 از فلش  10.1 پشتيباني ميكند.

•      Tethering: پشتيباني از اتصالات اينترنت بصورت بدون سيم و باسيم.

معماري آندرويد

سيستم عامل آندرويد تقريبا به پنج بخش در چهار لايه تقسيم ميشود.

هسته لينوكس : اين هستهاي است كه بخش اصلي آندرويد را تشكيل ميدهد. اين لايه شامل تمامي درايورهاي سطح پايين مربوط به ابزارها و سختافزارهاي مختلف آندرويد است.

كتابخانهها : اين بخش شامل تمامي كدهايي است كه ويژگيهاي اصلي سيستم عامل آندرويد را ايجاد مينمايد. بعنوان مثال كتابخانه SQLite پشتيباني از پايگاه داده را مهيا ميكند كه يك برنامه مي­تواند از آن براي ذخيره اطلاعات استفاده نمايد.

آندرويد  Runtime: همانند لايه كتابخانه، آندرويد Runtime مجموعهاي از كتابخانههاي پايهاي را ارائه ميدهد كه برنامه نويسان را قادر ميسازد با استفاده از زبان برنامهنويسي Java براي آندرويد برنامهنويسي نمايند. آندرويد Runtime همچنين شامل ماشين مجازي با نام Dalvik ميباشد كه اين امكان را ميدهد تا هر برنامه آندرويد، در پروسس مستقل و در داخل نسخه ماشين مجازي Dalvik مربوط به خود اجرا گردد. (در واقع برنامه آندرويدي ميبايست در فرمت Dalvik قابل اجرا، كامپايل شود.) Dalvik يك ماشين مجازي خاص است كه مخصوص آندرويد طراحي شده و براي ابزارهايي با منبع تغذيه باطري و حافظه و CPU محدود، بهينه سازي شده است.

فريم ورك : قابليتهاي سيستم عامل آندرويد را در اختيار برنامه نويسان قرار ميدهد و به اين ترتيب آنها قادر خواهند بود از اين تواناييها در برنامههاي خود استفاده نمايند.

برنامههاي كاربردي : در اين لايه سطح بالا، برنامههايي وجود دارند كه همراه با ابزارهاي آندرويدي فروخته ميشوند. (همانند تلفن، دفترچه تلفن و مرورگر و غيره) همچنين برنامههايي كه از آندرويد مارکت دانلود و نصب مينماييد را شامل ميشود. برنامههايي نيز كه مينويسيد در اين لايه قرار ميگيرد.

ابزارهاي آندرويد در فروشگاهها

ابزارهاي آندرويدي به اشكال و اندازههاي متفاوتي وجود دارند. با توجه به آمار مربوط به تحقیقاتی كه در اواخر نوامبر سال 2010 انجام شده، سيستم عامل آندرويد در ابزارهاي زير مورد استفاده قرار گرفته است.

•      گوشيهاي هوشمند

•      Tabletها

•      ابزارهاي E-reader

•      Netbookها

•      پخش كنندههاي MP4

•      تلويزيونهاي اينترنتي

دسته محبوب ديگري كه توسط توليد كنندگان در حال مجهز شدن به آندرويد است، تبلت ميباشد. سايز تبلتها معمولا از هفت اينچ آغاز ميشود. در كنار گوشيهاي هوشمند و تبلتها، آندرويد در حال ورود به ابزارهاي اختصاصي مانند e-book readersها ميباشد.

علاوه بر اين ابزارها آندرويد به آرامي در حال راه يافتن به اتاق نشيمن شماست. People of Lava محصول يك شركت سوئدي، يك تلويزيون مبتني بر آندرويد است كه تحت عنوان Android TV Scandinavia شناخته ميشود. گوگل همچنين براي توليد يك تلويزيون هوشمند اختصاصي مبتني بر آندرويد با شركتهايي مانند اينتل Sony و Logitech در حال همكاري است.

آندروید مارکت

همانطور كه قبلا اشاره شد، يكي از فاكتورهاي نشان دهنده موفقيت يك سيستم عامل تلفن هوشمند، برنامههايي است كه آن را پشتيباني ميكند. اين امري روشن است كه موفقيت آيفون بخاطر نقش حياتي است كه برنامههاي فراوان مربوط به آن بازي ميكنند. همچنين دسترسي همگاني به توليد اين نوع برنامهها بسيار مهم است.

به همين دليل در آگوست 2008، گوگل آندروید مارکت را ارائه داد كه يك فروشگاه آنلاين نرم افزارهاي مربوط به ابزارهاي آندرويدي است. با استفاده از نرمافزار Market كه بر روي ابزار كاربران نصب شده است، كاربران ميتوانند ابزارهاي توليدي توسط شركتهاي مختلف را بصورت مستقيم بر روي ابزار خود نصب نمايند. نرمافزارهاي رايگان نیز در کنار برنامههای تجاري، توسط آندروید مارکت پشتيباني مي­شوند. البته نرمافزارهاي پولي به دليل برخي مسائل حقوقي فقط در برخي از كشورها در دسترس قرار دارند.

ادامه دارد....


سید علیرضا قمصری

سلام. من یک برنامه نویس آشنا به C#.NET3.5,MVC.NET 3 ,ASP.NET3.5,SqlServer 2008,Reporting هستم، ساکن تهران که از سال 1385 به برنامه نویسی مشغول بوده و خوشبختانه در محیط وب و ویندوز دارای تجربیات عملیاتی شده متعددی نیز می باشم. خوشحال خواهم شد که در سایت خودم به آدرس qamsari.com میزبان شما باشم.

 • رحیم عطائی
  online رحیم عطائی 14:01 - 1392/03/11

  سلام

  در کتابتان گفتید که تمام نرم افزارهای مورد نیاز را ازاین سایت download کنبم ولی من در سایت شما پیدا نکردم


 • سید علیرضا قمصری
  online سید علیرضا قمصری 16:17 - 1392/03/14
  در پاسخ به رحیم عطائی

  سلام

  در کتابتان گفتید که تمام نرم افزارهای مورد نیاز را ازاین سایت download کنبم ولی من در سایت شما پیدا نکردم

  سلام و وقت شما بخیر

  با عرض تشکر بابت تهیه کتاب در جواب شما باید بگم که قرار نبود همراه کتاب دی وی دی ارائه بشه و این تصمیم در آخرین روزهای چاپ کتاب گرفته شد.بنابراین انچه مورد نیاز شما هست در دی وی دی همراه کتاب گنجانده شده. تنها موردی که باقی می مونه دریافت اپدیت SDK هستش که باید بصورت آنلاین از سایت گوگل طبق توضیحات موجود در کتاب دریافت بشه. البته من یه روش برای استفاده از آن بصورت آفلاین ابداع کردم که ممکنه کمکتون باشه و در موردش در بخش ویدئو سایت صحبت کردم.

  درصورت نیاز به راهنمایی یا کمک مورد برنامه نویسی اندروید در خدمتم.


برای ثبت نظر می بایست ابتدا وارد شوید در صورتی که عضو نیستید یک حساب جدید ایجاد نمایید.