آشنایی با JQuery

2 نظر

انچه می خوانید بخش هایی از مطالب ارائه شده در کتاب JQuery پیرامون آشنایی با این فریم ورک مفید و سودمند است. شعار ارائه شده برای این فریم ورک یعنی نوشتن کمتر، کار بیشتر به حق معرف مزیت استفاده از این ابزار برای برنامه نویسان وب است.

فریم ورک های جاوا اسکریپتی بعنوان یک ابزار سودمند برای برنامه نویسی سمت کلاینت وارد میدان شده اند. بدون این نوع ابزارها، برنامه نویسی سمت کلاینت به گردابی از مشکلات مربوط به مرورگرها و سیستم عامل های مختلف که هر کدام ویژگی ها و خصوصیاتی متفاوت دارند تبدیل می شد. فریم ورک های جاوایی این مشکلات و ناهمخوانی ها را برطرف و یک محیط یکپارچه و جذاب برای برنامه نویسی سمت کلاینت مهیا ساخته اند.
بزرگترین شکافی که توسط یک فریم ورک جاوایی از بین می رود ناسازگاری بین نسخه های مختلف Internet Explorer و استاندارد توابع رویداد مربوط به W3C است. JQuery این کار را با ایجاد توابعی جدید که مربوط به رویدادها می باشند انجام می دهد. البته این توابع بسیار شبیه به استاندارد  W3Cاست ولی یکسری الحاقات و اضافات سودمند نیز به این مجموعه افزوده شده است که مربوط به خود JQuery می باشد و معادلی در بیرون ندارد.
شکاف دیگری که توسط بیشتر فریم ورک های سمت کلاینت معروف، پوشش داده شده است توانایی انتخاب و حرکت در بین گره های DOM  بصورتی بهتر و کاراتر نسبت توابعی است که توسط پیاده سازی پیش فرض DOM موجود در مرورگرها در دسترس قرار گرفته است.

JQuery  یک مکانیزم انتخابی مهیا نموده است که از ساختاری شبیه عبارات انتخابی در CSS  استفاده می کند. به هرحال با پیاده سازی این انتخاب گرهای استاندارد CSS و همچنین توابعی جدید برای عملیات انتخاب که توسط WebKit و  Internet Explorer 8پشتیبانی می شوند، JQuery استانداردها را توسعه داده تا انتخاب گرهایی جدید، سودمند و گویا برای انتخاب گره های DOM  ارائه دهد.
به طور خلاصه JQuery بصورت قابل توجهی میزان برنامه نویسی جاوا اسکریپت و فرآیند تصحیح و کنترلی که بر عهده شماست را کاهش می دهد. حجم بالایی از کد را حذف و آن را به مقداری در اندازه چند خط کاهش می دهد. JQuery خوانایی جاوا اسکریپت شما را بالا برده و آن را قابل فهم می سازد.  JQueryبرنامه نویسی جاوا اسکریپت را که زمانی به علت وجود مرورگرها و سیستم عامل های متفاوت، کاری دشوار و پیچیده بود، برای برنامه نویسان وب آسان و جذاب کرده است. در طول این کتاب به توضیح توابع ارائه شده توسط JQuery خواهیم پرداخت.


JQuery چه کارهایی را برای ما انجام می دهد؟
JQuery بسیاری از کارها را آسان می کند،  توابع ساده و جامع آن توانایی آن را دارند که به شکل کلی شیوه نوشتن جاوا اسکریپت های شما را که از توابعی مشخص و محدود برای انجام کارهای عمومی و تکراری استفاده می کند تغییر دهند.  JQuery در موارد زیر کاربرد بالایی دارد:

  • JQuery چرخش، شمارش و حرکت در DOM را نسبت به توابع مشابه موجود در آن، آسانتر نموده است.
  • JQuery انتخاب عناصر از DOM را با استفاده از انتخاب گرهایی که بطور مشابه درCSS بکار می-برید، نسبت به روش معمول و پیچیده آن ساده تر نموده است.
  • JQuery با بهره گیری از یک روال قابل درک، اضافه کردن متد دلخواه شما را بسیار آسان نموده است.
  • JQuery امکان کاهش کدهای زائد و افزونگی های واسط کاربر  را  در مواردی مانند Tab ها، CSS ها، انیمیشن ها، انتقال  عناصر و بسیاری از موارد دیگر فراهم می آورد.

JQuery  همه کارها را انجام نمی دهد ولی امکاناتی برای شما فراهم می آورد که برنامه نویسی سمت کلاینت وب سایت خود را آسانتر انجام دهید.
آیا JQuery تنها فریم ورک جاوا اسکریپت است؟ مطمئناً خیر. شما می توانید یکی از چندین فریم ورک جاوا اسکریپتی موجود مانند base2, Yahoo UI, Prototype, SproutCore, Dojo و موارد دیگر را انتخاب نمایید. برای این کتاب، JQuery را به خاطر سادگی آن انتخاب کرده ایم. از طرف دیگر سایر فریم ورک ها نیز دارای نقاط مشابهی هستند. همچنین هر کدام در پیاده سازی های خود، برای کاهش افزونگی ها و مشکلات امور برنامه نویسی سمت کلاینت مبتنی بر جاوا اسکریپت، توابعی کاربردی برای رویدادها، انتخاب گرها، پیمایشگرها و مواردی اینچنین را ارائه می دهند.
بطور خلاصه JQuery بخشی از کد را که مربوط به یک مرورگر یا یک سیستم عامل خاص است حذف یا مخفی می کند و برای شما توابعی استاندارد برای رویداد ها، انتخاب گرها، پیمایش گرها، ارائه می کند. همچنین یک کتابخانه مفید مربوط به UI در اختیارتان می گذارد که هم بر روی Internet Explorer و هم بر روی Safari، Firefox و Opera و همچنین در سیستم عامل های Windows ، Mac  و Linux به خوبی عمل می کند.
البته این بدان معنا نیست که شما دیگر با مشکلات مربوط به مرورگرهای مختلف روبرو نخواهید بود ولی JQuery این موارد را به تعداد معدودی، آن هم در مواردی خاص و پیچیده محدود می کند.


چه کسانی JQuery را تولید کرده­اند؟
قصد نداریم زمان زیادی را برای صحبت در مورد تاریخچه فریم ورک JQuery ، علت تولید و مواردی از این دست صرف کنیم. تنها به توضیحی مختصر بسنده می­کنیم که همانا گفتن نام افرادی است که در تولید JQuery درگیر بوده اند.
john Resig برنامه نویس خالق JQuery بوده است که وب سایتش www.ejohn.com است و برای کمپانی Mozilla  کار می­کند. البته افراد دیگری نیز وجود دارند که در توسعه JQuery مشارکت داشته­اند. شما می­توانید در مورد این افراد و نقشی که در توسعه JQuery داشته اند در آدرس زیر اطلاعات بیشتری بدست بیاورید:

http://docs.jquery.com/About/Contributors

تهیه JQuery
JQuery یک فریم ورک متن باز-Open Source است. نگارش فعلی آن 1.6.2 است ولی از نسخه 1.2.6 آن در طول این کتاب استفاده خواهیم نمود. دریافت JQuery کار آسانی است، کافی است به www.jquery.com رفته و بر روی لینک Download کلیک نمایید. نسخه پک و فشرده شده و همچنین نسخه غیر فشرده آن برای دانلود در اختیار است. هر دو آنها به یک اسکریپت JQuery اشاره دارند. اگر مایل به دیدن کد JQuery هستید نسخه غیر فشرده آن را دریافت کنید. نسخه پک شده شامل همان کد­های جاوا اسکریپت است البته تمام توضیحات، کاراکترهای فضای خالی و سطر جدید از آن حذف شده است. در نهایت بهترین گزینه از لحاظ سرعت دانلود نسخه فشرده سازی شده است.


سید علیرضا قمصری

سلام. من یک برنامه نویس آشنا به C#.NET3.5,MVC.NET 3 ,ASP.NET3.5,SqlServer 2008,Reporting هستم، ساکن تهران که از سال 1385 به برنامه نویسی مشغول بوده و خوشبختانه در محیط وب و ویندوز دارای تجربیات عملیاتی شده متعددی نیز می باشم. خوشحال خواهم شد که در سایت خودم به آدرس qamsari.com میزبان شما باشم.

برای ثبت نظر می بایست ابتدا وارد شوید در صورتی که عضو نیستید یک حساب جدید ایجاد نمایید.